درباره ردیف
نویسنده : محمد صانعی - ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز ٢٠٠٢/٥/۱٩
 

ردیف به مجموعه‌ای از قطعه‌هایی از موسیقی ایرانی اطلاق می‌شود که برای اجرا و یاددهی و یادگیری و نشان دادن قابلیت‌های خاصی از موسیقی ایرانی انتخاب، منظم و مرتب شده‌اند. هریک از این قطعه‌ها گوشه نامیده می شود.

  

آموزشگاه موسیقی ردیف فعالیت خود را از سال 1389 بامدیریت محمد صانعی (آهنگساز،‌ نوازنده و مدرس تار و سه تار و عود و تنبک) با اهداف فرهنگی- آموزشی آغاز و در سال 1391 موفق به اخذ مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گردید. از آنجاییکه پایه ریزی صحیح و اصولی در رشته های هنری، نتایج درخشان آینده و دستیابی به ارزش های والای فرهنگی را در پی خواهد داشت، آموزشگاه موسیقی ردیف با توجه به تعهدات فرهنگی و هنری خود، آموزش آکادمیک سازهای ایرانی و جهانی را سر لوحه فعالیت های خود قرار داده است.

علاوه بر روش آموزشی صحیح که خود شامل آموزش تکنیکهای صحیح اجرایی، تئوری موسیقی، سلفژ، اجرای آثار بزرگان موسیقی کلاسیک ایران و جهان، همچنین ردیفِ موسیقی ایرانی می باشد، این آموزشگاه آشنایی هنرجویان با موسیقی هنری و هدفمند نمودن آنان در راه رسیدن به ارزشهای والای هنری را مدنظر قرار داده است.

 

از ویژگیهای آموزشگاه موسیقی ردیف  میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

- دارا بودن فضای مناسب و مجهز آموزشگاهی واقع در مرکز شهر با امکان  برگزاری 5 کلاس بصورت همزمان از 10 صبح الی 8 شب بصورت یکسره (هر هنرجو یک جلسه  در هفته بصورت خصوصی در زمان نیم ساعت آموزش می بیند)

- دارا بودن کادر مدرسین خانم و آقا، همچنین وجود چند مدرس برای تدریس هر ساز،  در نتیجه تنوع سبک نوازندگی و روز برگزاری کلاسها.

- استعداد یابی هنرجویان مستعد و توجه ویژه به آنها و تشکیل گروههای موسیقی هنرجویان در  این راستا.

- مهیا بودن کلیه سازها در آموزشگاه، در نتیجه عدم نیاز به حمل ساز توسط هنرجو.

- برگزاری تورهای هنری جهت شرکت در کنسرتهای موسیقی، دیدار با اساتید  و ...  همچنین  دعوت از اساتید موسیقی و برگزاری کارگاههای آموزشی.

- اعطای گواهینامه موسیقی  ردیف پس از پایان هر دوره آموزشی (با تایید مدرس و مدیر آموزشگاه).

- ارزیابی هنرجویان در هر جلسه و ثبت روند پیشرفت ایشان.

 

برگزاری کلاسهای آموزش موسیقی در رشته های :

موسیقی ایرانی  (تار، سه تار، عود، کمانچه، سنتور، نی، ویلن ایرانی، تنبک، دف)

موسیقی جهانی (پیانو، ویلن، گیتار، کیبورد، سازدهنی، فلوت)

موسیقی کودک (آموزش بلز و فلوت و تنبک ویژه سنین 3/5 تا 7 سال)

موسیقی نظری (تئوری موسیقی، سلفژ ، وزن خوانی و ...)